Aave Coin Nedir? AAVE Coin En Yüksek Kaçı Gördü?

Aave, insanların kripto para ödünç almasına izin veren merkezi olmayan bir finans protokolüdür. Borç verenler, dijital varlıkları özel olarak oluşturulmuş likidite havuzlarına yatırarak faiz kazanırlar. Borçlular daha sonra bu likiditeyi kullanarak bir flash loan almak için kriptolarını teminat olarak kullanabilirler.

AAVE Nedir?

Aave Kasım 2017'de piyasaya sürüldüğünde ilk olarak ETHLend olarak biliniyordu, ancak Aave olarak yeniden markalaşma Eylül 2018'de gerçekleşti. AAVE token, sahiplerine platformda indirimli ücretler sağlar ve aynı zamanda bir yönetişim tokenı olarak hizmet eder. Böylece sahiplerine protokolün gelecekteki geliştirilmesinde söz hakkı verir.

Öte yandan Aave ve selefi ETHLend, Stani Kulechov tarafından kuruldu. O zamanlar, Ethereum'da borç verme uygulamalarının eksikliğinden dolayı hüsrana uğradı ve proje, merkezi olmayan finans var olmadan önce inşa edildi.

Kulechov, hukuk fakültesine giden ve gençken programlamaya başlayan bir seri girişimci olarak karşımıza çıkıyor. Blockchain alanında da ilk girişimcilerden ve ilk yatırımcılardan biri. Kulechov'a göre, Aave'nin ana hedef pazarı, zaten kripto para birimi topluluğuna dahil olan insanlar.

Bunlara ek olarak Aave, giderek kalabalıklaşan bir pazarda rakipleriyle karşılaştırıldığında birkaç benzersiz ilgi noktalarına sahip. 2020 yazında Aave, DeFi ilgisinin arttığı sırada, protokoldeki kilitli toplam kripto değeri açısından en büyük projelerden biriydi.

Proje, insanların yaklaşık 20 kripto para biriminde borç almalarına ve ödünç vermelerine izin veriyor, bu da kullanıcıların daha fazla seçeneğe sahip olduğu anlamına geliyor. Aave'nin amiral gemisi ürünlerinden biri, DeFi alanındaki ilk teminatsız kredi seçeneği olarak nitelendirilen "flash krediler" olarak karşımıza çıkıyor.

Bir başka büyük ilgi noktası, Aave aracılığıyla borç alanların sabit ve değişken faiz oranları arasında geçiş yapabilme imkanıdır. Sabit oranlar, kripto piyasalarındaki volatilite zamanlarında maliyetler hakkında bir miktar kesinlik sağlayabilirken, borçlunun fiyatların yakın gelecekte düşeceğini düşünmesi durumunda değişken oranlar kullanışlı olabilir.

AAVE Coin Nasıl Alınır?

AAVE token pek çok kripto para işlem platformunda mevcut durumda. AAVE coin almak isteyen yatırımcılar; Binance, Coinbase, FTX, Huobi, Gate.io, Kraken, Bithumb ve Gemini gibi pek çok borsayı kullanabilir. Türk kripto para borsaları arasında ise AAVE’in BtcTurk ve Paribu gibi borsalarda yer aldığı görülüyor.

AAVE Coin Hangi Ülkenin?

Aave projesinin başında bulunan Stani Kulechov Finlandiye doğumlu. Aave ise 2017 yılında Stani Kulechov tarafından kurulmuş ve merkezi İsviçre'de bulunan kar amacı gütmeyen bir şirket olarak karşımıza çıkıyor.

AAVE Coin Yorumlar

AAVE token, ERC-20 standardına dayalı olarak oluşturulmuş ve deflasyonist olacak şekilde tasarlanmış bir kripto para birimi olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan açıklamalara göre DeFi protokolünde bir eksiklik olması durumunda, stake edilen tokenler son çare olarak teminat olarak kullanılacak. 

Yorumlara göre Aave, özellikle ekibi ve amaçları ile ilgi çekiyor ve projenin 2017 yılından bu yana piyasada olması da güven veren bir durum olarak nitelendiriliyor. Ayrıca AAVE token’ın toplam arzının da 16.000.000 adet olması da deflasyonist olması açısından önemli olarak değerlendiriliyor. 

AAVE Coin En Yüksek Kaç TL Oldu?

AAVE token’ın fiyat hareketlerine baktığımızda rekor fiyatının 18 Mayıs 2021’de 666 dolar ile glediğini görüyoruz. Dolayısıyla AAVE’in Türk Lirası bazındaki gördüğü en yüksek seviyenin de 11.727 TL olduğu ifade edilebilir. 

Güncel AAVE Coin fiyatını 21 milyondan takip edebilirsiniz.

21Milyon Blog
Kripto Para Rehberi
Yükleniyor...