ETHEREUM (ETH) Türk Borsaları Fiyatı

İşlem Gören Borsa:
9 Türkiye Borsası
Hacim:
389.827.481,00 TL
Çıkış Tarihi:
2013
Yer Aldığı Borsalar
# Borsa Parite Fiyat 1s 24s 7g 30g 24s Hacim (TRY)
Yükleniyor...
Hakkında

Kripto para birimi piyasasının en eski altcoin’lerden olan Ethereum (ETH) merkezsiz ve açık kaynaklı bir Blockchain sistemidir. ETH, merkezi olmayan akıllı sözleşmelerin oluşturulmasının yanı sıra diğer birçok kripto para birimi için de bir platform olarak çalışır. Ethereum temelde herkesin merkezi olmayan bir şekilde uygulamalar geliştirebileceği bir ortam yaratmayı hedefliyor. 

Ethereum üzerine inşa edilen merkezi olmayan uygulamaların (dapps) örnekleri arasında token, non-fungible token’lar, merkezi olmayan finans (finance) uygulamaları, lending protokolleri, merkezi olmayan borsalar sayılabilir. 

Öte yandan Ethereum’un toplamda 8 kurucu ortağı bulunuyor. Rus-Kanadalı Vitalik Buterin bu 8 kişi içinde en çok adı duyulan geliştirici olarak nitelendiriliyor. Buterin, ETH’un teknik dokümanını oluşturan ve bunu 2013’te ilk kez yayınlayan kişidir. 

Bunlara ek olarak Ethereum’un işlem ücretleri “gas fee” olarak adlandırılıyor. Ayrıca Ethereum da Bitcoin gibi madenciliği yapılan bir kripto para birimidir. Bu noktada ETH madenciliğini Bitcoin madenciliğinden daha ucuz olduğunu belirtmekte fayda var.