Chainlink Nedir? Link Coin Yorumları

Chainlink, evrensel olarak bağlantılı akıllı sözleşmelere olanak tanıyan bir blok zinciri soyutlama katmanıdır. Merkezi olmayan bir oracle ağı aracılığıyla Chainlink, blok zincirlerin harici veri beslemeleri ve ödeme yöntemleri ile güvenli bir şekilde etkileşime girmesine izin vererek, karmaşık akıllı sözleşmelerin baskın dijital sözleşme biçimi haline gelmesi için ihtiyaç duyduğu kritik zincir dışı bilgileri sağlar.

Chainlink Nedir?

Chainlink Ağı, büyük bir açık kaynak veri sağlayıcıları, node operatörleri, akıllı sözleşme geliştiricileri, araştırmacılar, güvenlik denetçileri ve daha fazlası tarafından yönlendirilir. Şirket, ağa katkıda bulunmak isteyen tüm node operatörleri ve kullanıcılar için merkezi olmayan katılımın garanti edilmesini sağlamaya odaklanıyor.

Öte yandan Chainlink, zincir dışı verilerin akıllı sözleşmelere entegrasyonuna izin veren ilk ağlardan biri olarak karşımıza çıkıyor. Yapılan açıklamalara göre birçok güvenilir ortakla Chainlink, veri işleme alanındaki en önemli oyunculardan biri olarak değerlendiriliyor. Zincir dışı verilerin entegrasyonu nedeniyle Chainlink, Brave New Coin, Alpha Vantage ve Huobi dahil olmak üzere çok sayıda güvenilir veri sağlayıcısının dikkatini çekiyor. Veri sağlayıcılar, verilere erişimi doğrudan Chainlink'e satabilir, böylece sahip oldukları bilgilerden para kazanabilir.

Merkezi olmayan bir ağ olarak Chainlink, kullanıcıların node operatörleri olmalarına ve blok zincirlerinin başarısı için gerekli kritik veri altyapısını çalıştırarak gelir elde etmelerine olanak tanır. Chainlink, Synthetix, Aave, Compound ve daha fazlası gibi önde gelen DeFi uygulamaları için şu anda milyarlarca değeri güvence altına alan çok çeşitli merkezi olmayan Fiyat Besleme oracle ağlarına güç sağlamak için geniş bir node operatörü koleksiyonunu kullanır.

Bunlara ek olarak Sergey Nazarov, Chainlink Labs'ın kurucu ortağı ve CEO'su olarak karşımıza çıkıyor. Nazarov, New York Üniversitesi'nden felsefe ve yönetime odaklanarak işletme bölümünden mezun oldu. Profesyonel kariyeri NYU Stern School of Business'ta öğretim görevlisi olarak başladı. 2009'da Nazarov, otantik yerel deneyimler için eşler arası bir pazar yeri olan ExistLocal'ı kurdu.

LINK Nasıl Alınır?

3,6 milyar dolarlık piyasa değeri ile en büyük 24. kripto para konumunda bulunan Chainlink, diğer pek çok kripto para birimi gibi çeşitli borsalardan alınabiliyor ve satılabilir. LINK listeleyen borsalar arasında; Binance, Coinbase, Kucoin, Gate io, Huobi, FTX, Gemini, BtcTurk ve Paribu gibi popüler borsalar bulunuyor. 

LINK satın almak için bu borsalar üye olmanız ve eğer gerekli ise KYC işlemlerini tamamladıktan sonra itibari para yatırarak LINK işlem çiftlerini kullanmanız gerekiyor.

Chainlink Coin Geleceği

Chainlink, Aave gibi DeFi protokollerine kripto para birimi fiyat verilerini toplamaktan ve sağlamaktan çok daha fazlasını yapıyor ve bu sebeple de geleceği parlak kripto para birimlerinden biri olarak görülüyor. 

Ekosistem şu anda 1 milyardan fazla veri noktasına erişiyor ve 700 oracle ağıyla 1.000 proje entegrasyonuyla 75 milyar doların üzerinde değer sağlıyor. Ayrıca AccuWeather, FedEx, FlightStats ve Associated Press gibi ana kuruluşlar veri doğrulaması için Chainlink ile ortaklık kurdu. 

Chainlink Yorumları

LINK ile ilgili yapılan yorumlarda ekosistemin atmış olduğu adımlar önemli bir çıkış noktası olarak görülüyor. Örneğin; Chainlink'in elde ettiği en büyük kazançlardan birinin eski Google başkanı ve CEO'su Eric Schmidt'in oracle ağ protokolünün teknik danışmanı olarak işe alınması olduğu ifade ediliyor. Bu hamlelerin devam etmesi halinde analistler piyasada oluşacak bir rallide LINK’in dikkat çeken kripto para birimlerinden biri olacağını ifade ediyor. 

Chainlink Ne Zaman Çıktı

Evrensel olarak bağlantılı akıllı sözleşmelere olanak tanıyan bir blok zinciri soyutlama katmanı olarak tanımlanan Chainlink 2017 yılında ortaya çıktı. Dolayısıyla LINK yaklaşık olarak 5 yıldır kripto par ekosisteminde hizmet veriyor.

Link Coin ATH

Grafiklere bakıldığı zaman LINK coin’in 10 Mayıs 2021 tarihinde 52,8 dolar ile rekor kırdığı görülüyor. Bunun yanında LINK, tüm zamanların en düşük seviyesini 23 Eylül 2017 tarihinde 0,12 dolar ile gördü. 

21Milyon Blog
Kripto Para Rehberi
Yükleniyor...