LiverPeer Coin Nedir? LPT Coin Yorumu

200 milyon doları aşan piyasa değeriyle LPT Coin en büyük Web3 projeleri arasında yer alıyor. Tüm kripto paralar içinde de 125’inci sıradadır.

LPT Coin Nedir?

Livepeer projesi tamamen merkeziyetsiz, yüksek oranda ölçeklenebilir ve kripto token teşvikli bir Web3 girişimidir. Canlı video akış protokolüdür. Merkezi yayıncı platformlarından farklı olarak ekonomik açıdan verimli bir çözüm üretmeye odaklanır. 2016 yılında Doug Petkanics ve Eric Tang tarafından Livepeer Inc isimli şirketin çatısı altında geliştirildi. Faaliyete ise 1 yıl sonra 2017 yılında geçti.

Hepimizin bildiği Twitch’in merkezi olmayan blockchain tabanlı versiyonudur diyebiliriz. Livepeer Token (LPT) ise Livepeer ağının protokol tokenidir. Yayıncılar platformda video yayınlamak için ETH kullanır ve işleme, bant genişliği desteği veren madenciler yayıncıların işlem ücretlerinden kazanç elde eder. LPT, ağ üzerinde iş yapmak isteyen katılımcıların, işin ağ üzerinde nasıl dağıtılacağını koordine etmek ve işin dürüst ve doğru bir şekilde yapılacağına dair güvenlik sağlamak için stake ettikleri bir staking token'dır.

Livepeer iki katmanlı bir mutabakat sistemine sahiptir. LPT defteri ve işlemleri, Ethereum gibi temel blok zinciri tarafından güvence altına alınmıştır. LPT token'ının herhangi bir transferi veya sistemdeki herhangi bir işlem, altta yatan proof of work veya proof of stake blockchain ile aynı güvenlikle onaylanmış olarak kabul edilebilir. Ancak ikinci katman, yeni üretilen LPT'nin dağıtımını belirler. Bu, Livepeer Akıllı Sözleşmesi ve çeşitli aktörlerin protokole katılımı tarafından yönetilir. Her ne kadar önceki blokların kabulü ve doğrulanması açısından bir fikir birliği gerekmese de protokol katılım kurallarını ve aktörlerin rollerini yerine getirmemeleri halinde cezalandırılacakları koşulları tanımlar.

Yeni oluşturulan tokenı yöneten bu ikinci mutabakat seviyesi, Bitshares, Steem, Tendermint ve Casper gibi sistemlerden esinlenen Delegated Proof of Stake'e (DPOS) dayanmaktadır.

LPT Coin Nasıl Alınır?

LPT Coin popüler kripto paralar arasında yer aldığı için birçok borsadan temin edilebilmektedir. Yatırımcılar aşağıdaki borsaları kullanarak USDT veya USD paritelerinden LPT alım/satımı gerçekleştirebilir. Hacim bakımından en yoğun pariteler sırasıyla aşağıdaki borsalarda bulunur;

  • Binance
  • KuCoin
  • Coinbase
  • Upbit

Ayrıca Türkiye merkezli kripto para borsalarından BtcTurk’ü kullanarak da işlem yapılabiliyor.

LPT Coin Yorumu

Son 1 ayda 7,95 dolar ile 9,86 dolar arasında hareket eden LPT Coin fiyatı ayı piyasalarının zorlu şartlarından son 30 günde minimum ölçüde etkilendi. 10 dolara yaklaşan aylık zirvesine halen yakın ve bu ona ilgiyi artırabilir.

Yeniden yükselişin başlayabilmesi için fiyatın 12, 17 ve 20 dolar eşiklerini hacimli biçimde aşması gerekiyor. Şimdilik diğer kripto paralardan daha geniş zaman diliminde pozitif ayrışabilmiş değil. Yatırımcıların Bitcoin fiyatındaki daha büyük düşüşlerde 5 doların altına düşen LPT Coin fiyatıyla karşılaşması muhtemeldir.

LPT Coin Alınır Mı?

Eğer uzun vadede Livepeer platformunun kullanıcı sayısını artıracağını düşünüyorsanız LPT Coin alımı sizin için mantıklı olabilir. Ancak gelecekte bu platformun çok fazla alternatifle rekabet etmek zorunda kalması muhtemeldir. Üstelik geçtiğimiz yılın kasım ayında 100 doları aşan fiyat bugün diğer altcoinler gibi ATH seviyesinin

21Milyon Blog
Kripto Para Rehberi
Yükleniyor...