Monero Coin Nedir? XMR Coin Yorumları!

En eski kripto paralar arasında yer alan Monero (XMR) birçok özelliğiyle ön plana çıkan oldukça farklı bir projedir. Öte yandan yıllar içinde eşsiz bir büyüme yaşadığı için yatırımcıların da ilgisini çekiyor. Peki Monero hangi alanlarda kullanılıyor? En fazla kimler tercih ediyor. Monero almak güvenli mi? İşte detaylar.

Monero Nedir?

18 Nisan 2014 tarihinde başlatılan Monero (XMR) en eski kripto paralar arasında yer alıyor. Merkeziyetsizliğin en güçlü savunucusu olarak ortaya çıktı ve gizliliği birinci önceliği yaptı. Bu proje aynı zamanda açık kaynaklıdır ve yapılan işlemler hükümetler, siber güvenlik uzmanları ve diğer 8 milyar insan tarafından izlenemez. Hatta ABD, bu gizliliği ortadan kaldırabilecek bir zafiyet tespit eden siber güvenlikçileri ödüllendireceğini açıkladı. Çünkü gizlilik odaklı yapısı onu Deep Web’in ana para birimi haline getirdi. Her türlü suçun finansmanı XMR ile sağlanabiliyor. Örneğin devletlerden sızdırılan kritik vatandaş verileri, dev şirketlerin gizli bilgileri ve çok daha fazlası Deep Web üzerinden XMR kullanarak satılıyor. Bunun yanı sıra fidye yazılımları da ödemeleri çoğunlukla Monero cinsinden istiyor.

Arzı sınırlı değildir ve PoW konsensüs mekanizmasıyla çalışır. Madenciler blokları doğrular ve yeni basılan XMR Coinlerle ödüllendirilir.

XMR Nasıl Alınır?

Monero diğer kripto paralara göre daha fazla suça bulaştırıldığı için tüm borsalarda özgürce satışı olmuyor. Gelecekte de kısıtlamaların artarak devam etme ihtimali var. Nitekim teknoloji büyüse de suçlular ondan vazgeçmeyecek. Yine de aşağıdaki borsalardan özgürce Monero (XMR) alabilirsiniz.

  • Binance (BTC ve USDT)
  • OKX (USDT)
  • KuCoin
  • Gate

Popüler yerli borsalar XMR işlemlerini desteklemiyor. Hukuki riskler dikkate alınmış olabilir.

Monero Coin Kaç TL?

Yazı hazırlandığı sırada Monero (XMR) 160,5 dolardan alıcı buluyor. Güncel kurdan yaklaşık 2883 TL’ye tekabül eden fiyat yine de ATH seviyesinin çok altında. Geçtiğimiz yılın 7 Mayıs’ında 517 dolara kadar tırmanan fiyat son piyasa çöküşüyle p geriledi. Tüm kripto paralarda ortalama kaybın

21Milyon Blog
Kripto Para Rehberi
Yükleniyor...