POLKADOT (DOT) Türk Borsaları Fiyatı

İşlem Gören Borsa:
5 Türkiye Borsası
Hacim:
28.713.170,00 TL
Çıkış Tarihi:
2020
Yer Aldığı Borsalar
# Borsa Parite Fiyat 1s 24s 7g 30g 24s Hacim (TRY)
Yükleniyor...
Hakkında

Polkadot (DOT), yalnızca token’ların değil, herhangi bir veri veya varlık türünün çapraz zincir aktarımını kolaylaştıran ve böylece çok çeşitli Blockchain’leri birbiriyle birlikte çalışabilir hale getiren açık kaynaklı bir platformdur.  

İsviçre merkezli bir kuruluş olan Web3 Vakfı tarafından kurulan Polkadot projesinin kurucuları arasında Dr. Gavin Wood, Robert Habermeier ve Peter Czaban bulunuyor. Web3 Vakfı'nın da başkanı olan Wood aynı zamanda Ethereum'un kurucu ortağı, Parity Technologies'in kurucusu ve akıllı sözleşme kodlama dili Solidity'nin yaratıcısı olarak tanınıyor. Dolayısıyla Polkadot’un arkasında güçlü bir ekip olduğu düşünülüyor. 

Polkadot ekosistemindeki tek bir Blockchain’e Parachain (paralel blok zinciri), ana zincire Relay Chain adı veriliyor. Buradaki amaç ise Parachain ve Relay Chain’lerin kolaylıkla bilgi alışverişini yapabilmesini sağlamaktır.  

Bunların yanı sıra Polkadot’un ölçeklendirme, özelleştirme, birlikte çalışabilirlik, yönetişim ve yükseltilebilirlik sorunlarını çözmeyi hedeflediği biliniyor. İlk etapta ise birlikte çalışabilirlik ilkesine yoğunlaşıldığı görülüyor.  

Bunlara ek olarak Polkadot’un kendi token’ı DOT, staking’i yapılabilir bir token’dır. DOT sahipleri, kripto varlıklarını kilitleyerek pasif gelir elde edebilir.  

DOT ile ilgili daha detaylı bilgiye "Polkadot Coin Nedir?" yazımızdan ulaşabilirsiniz.